Pytania i odpowiedzi
Jeśli masz wątpliwości dotyczące terapii tutaj znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Terapia poznawczo-behawioralna
Co to znaczy, że terapeuta pracuje w pewnym podejściu terapeutycznym?
Psychologia nie jest jednolitą dziedziną wiedzy. Jeśli ktoś nie ma styczności z psychologią to może być mu trudno zorientować się w wielości zagadnień i podejść. Tymczasem w psychologii mamy wiele mikro-teorii wyjaśniających dane zjawisko. Czasami teorie te będą się wzajemnie uzupełniały, ale zdarza się, że są wzajemnie sprzeczne.
Podejścia terapeutyczne mają u podstaw teorie psychologii ogólnej. Psychoterapia, przez osoby, które nie zajmowały się zawodowo psychologią, może się kojarzyć z psychoanalizą, która historycznie była pierwszą dużą szkołą psychoterapii. W latach 50-tych XX wieku pojawiły się jednak nowe kierunki psychoterapii. Więcej o terapii poznawczo-behawoiralnej można przeczytać więcej między innymi na stronach: psychoterapia poznawczo-behawioralna oraz jak pracuję.
Co to znaczy, że terapia poznawczo-behawioralna jest terapią opartą na dowodach naukowych?
W podejściu poznawczo-behawioralnym bardzo duży nacisk kładzie się na badanie skuteczności terapii. W podejściu poznawczo-behawioralnym korzysta się z różnych możliwości sprawdzenia skuteczności w badaniach: korelacyjnych, eksperymentalnych czy quasi-eksperymentalnych itp.
Jedną z najsilniejszych metod testowania skuteczności terapii jest przeprowadzenie eksperymentu. W tym celu opracowuje się protokół terapeutyczny, który określa jak powinna wyglądać terapia w przypadku danego obszaru problemowego. W protokole terapeutycznym są zawarte informacje dotyczące ilości sesji, czasu trwania sesji, zagadnień, które powinny być omówione w ramach kolejnych spotkań. Jedna z tych grup uczestniczy w terapii poznawczo-behaiwioralnej określonej w protokole terapeutycznym, inne grupy korzystają z innej formy pomocy Po pewnym czasie badacz sprawdza, która z grup najlepiej poradziła sobie z danym problemem. Porównując wyniki grup określa się, które z form pomocy były skuteczniejsze od pozostałych. Tego typu badania zostały przeprowadzone dla określenia skuteczności terapii m.in.: depresji, zaburzeń lękowych, PTSD, zaburzenia obsesyjno kompulsyjnego i tu terapia poznawczo-behawioralna uzyskała bardzo wysokie wyniki skuteczności w porównaniu do innych metod.
Czym jest protokół terapeutyczny w terapii poznawczo-behawioralnej?
Protokół terapeutyczny mówi terapeucie jakie zagadnienia powinny być poruszone na kolejnych sesjach i podpowiada możliwe sposoby rozwiązania poszczególnych problemów. Dzięki temu terapeuta ma pewność, że nie opuścił żadnego z ważnych tematów jakie powinny zostać omówione z klientem. Protokół jest też punktem odniesienia, pozwalającym ocenić, czy terapia przebiega w odpowiednim tempie, czy nie jest za szybka lub za wolna.
Bezpieczeństwo i poufność
Czy przekazane przeze mnie informacje są poufne?
TAK. Jest to podstawowa zasada w psychoterapii zawarta również w Kodeksie Etyki Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej, którego jestem członkiem. Warto też podkreślić, że jako psycholog i psychoterapeuta jestem zobowiązana do przestrzegania tajemnicy zawodowej psychologa zgodnie z Ustawą o zawodzie psychologa i Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego. Wszystkie informacje jakie klient przekaże mi w trakcie sesji są poufne i nie zostaną przekazane nikomu innemu.Od tej zasady jest jeden wyjątek: zagrożenie życia lub zdrowia mojego klienta lub osoby z jego najbliższego otoczenia.
Czy są jakieś wyjątki od zasady poufności?
TAK. Wyjątek stanowi sytuacja, w której dowiem się, że zagrożone jest życie lub zdrowie mojego klienta albo życie lub zdrowie osoby z jego otoczenia. Wówczas mam prawo powiadomić stosowne służby np.: wezwać pomoc medyczną.
Mam też prawo konsultować pewne kwestie z superwizorem, czyli wyszkolonym psychoterapeutą, ale wówczas ukrywam wszelkie dane osobowe klienta. Poza tym superwizor również jest obowiązany do przestrzegania tajemnicy zawodowej.
Warto też pamiętać o jednej ważnej kwestii. Jeśli korzystamy z konsultacji on-line, to zarówno ja jak i mój klient mamy obowiązek zadbać o bezpieczeństwo i poufność.
Jakich zasad bezpieczeństwa warto przestrzegać w trakcie terapii ONLINE?
W celu zapewnienia jak największej poufności spotkania i bezpieczeństwa proszę, żebyście Państwo:
- korzystali z komputera zabezpieczonego hasłem,
- łączyli się ze mną z własnego konta Skype lub GG, niedopuszczalne jest w tym celu korzystanie z konta innej osoby np.: partnera, przyjaciela czy znajomego,
- nie udostępniali innym osobom hasła o konta Skype oraz GG,
- dbali o to, żeby w pomieszczeniu, z którego się łączycie nie przebywały osoby trzecie,
Ile osób może brać udział w sesji ONLINE?
W sesji może brać udział jedna osoba. Ważne jest również to, żebyście Państwo łączyli się z pomieszczenia w którym nie przebywają osoby trzecie, żeby zapewnić poufność spotkania. Czasem na sesja są zapraszane inne osoby np.: partner, jednak jest to po wcześniejszym uzgodnieniu z terapeutą i o ile pacjent i terapeuta uzgodnili to wcześniej.