Miło mi poinformować, że mój gabinet przystąpił do realizacji europejskiego projektu badawczego e-compared. W ramach tego badania porównywana jest skuteczność terapii depresji ze wsparciem internetu oraz skuteczność tradycyjnej terapii poznawczo-behawioralnej.  Jeśli podejrzewasz, że depresja to twój problem, to zapraszam na bezpłatną konsultację do mojego gabinetu.

Magdalena Tylko – ZnanyLekarz.pl

 

Poniżej znajdują się informacje ze strony koordynatora projektu streslab.eu

 DLA PACJENTÓW – TERAPIA DEPRESJI W RAMACH E-COMPARED

Gabinet Po POMOC, bierze udział w projekcie terapii depresji E-compared

Zapraszamy do udziału w projekcie E-COMPARED wszystkie osoby, które podejrzewają, że mogą cierpieć na depresję. Jeśli jesteś zdecydowany na podjęcie terapii, tylko kilka kroków dzieli cię od uczestnictwa w naszym programie. Na zainteresowanych czekają miejsca.

Kto może wziąć udział w projekcie E-COMPARED?

Do specjalistów uczestniczących w projekcie mogą zgłaszać się wszystkie pełnoletnie osoby, które mają dostęp do internetu i podejrzewają, że mogą chorować na depresję.

Na czym polega uczestnictwo w projekcie E-COMPARED?

Jeżeli szukasz profesjonalnej pomocy i chcesz zainwestować w indywidualną terapię, wybierz gabinet biorący udział w  projekcie E-COMPARED. W programie biorą udział wyłącznie wyselekcjonowani specjaliści. Uczestnicy zostaną podzieleni losowo na dwie grupy. Jedna przejdzie klasyczną terapię poznawczo-behawioralną, druga – tę samą terapię, ale dodatkowo z wykorzystaniem internetu.
Dla pacjentów z drugiej grupy przygotowano stronę internetową i aplikację mobilną. Strona zawiera ćwiczenia wspierające radzenie sobie z depresją, a aplikacja pozwala obserwować zmiany nastroju. To doskonałe uzupełnienie dla regularnych spotkań w gabinecie specjalisty.

Dlaczego warto dołączyć do projektu E-COMPARED?

Choć nie wszyscy pacjenci będą mogli przetestować terapię z wykorzystaniem internetu (wynika to z procedury badawczej), to każdy uczestnik otrzyma fachową pomoc. Osoby, które będą prowadzić terapię w ramach projektu, to specjaliści wybrani z całej Polski. Dbamy także o to, aby w trakcie realizacji programu każdy terapeuta miał dostęp do superwizji i przeszedł dodatkowe szkolenie.
Terapia z wykorzystaniem internetu jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością pomocy psychologicznej dla osób potrzebujących leczenia. Biorąc udział w projekcie możesz pomóc nie tylko sobie, ale także innym.

O PROJEKCIE E-COMPARED

E-COMPARED – projekt leczenia depresji z wykorzystaniem internetu

Wyniki badań przeprowadzonych w projekcie E-COMPARED pozwolą na zidentyfikowanie norm i regulacji społeczno-prawnych związanych z terapią depresji w Polsce, porównanie ich z normami i regulacjami obowiązującymi w Europie, zaadaptowanie do warunków polskich terapii depresji z wykorzystaniem internetu oraz ocenę efektywności kosztowej i skuteczności tej terapii w porównaniu z terapią standardową. Projekt będzie też stanowił punkt wyjścia do wdrożenia na szerszą skalę w Polsce i Europie terapii depresji z wykorzystaniem internetu.

W 2010 roku liczbę Europejczyków, która doświadczyła depresji oszacowano na około 30 milionów (Wittchen i in., 2011). Jednak aż połowa mieszkańców Europy potrzebujących terapii depresji nie ma dostępu do specjalistycznej opieki zdrowotnej, do terapii opartej na badaniach naukowych lub jest narażona na długie oczekiwanie na pomoc i jej wysokie koszty. W Polsce na depresję cierpi niemal 3 proc. osób dorosłych (EZOP Polska, 2009). Zarówno w naszym kraju, jak na całym świecie, obserwowany jest wzrost zachorowalności na zaburzenia depresyjne. Zgodnie z przewidywaniami WHO do 2020 roku to właśnie depresja ma być jednym najpowszechniej występujących zaburzeń psychicznych i jednocześnie jedną z najpoważniejszych chorób na świecie.

W odpowiedzi na ten problem powstał projekt E-COMPARED, czyli europejskie badania porównawcze nad efektywnością terapii z wykorzystaniem internetu dla osób z depresją (jeśli chcesz przeczytać więcej o różnych formach pomocy z wykorzystaniem internetu, kliknij tu).

Leczenie depresji z wykorzystaniem internetu to metoda sprawdzona za granicą

Dostępne badania pokazują, że terapia z wykorzystaniem internetu oraz inne formy pomocy psychologicznej korzystające z internetu, znane pod wspólną nazwą psychologicznych interwencji internetowych, są odpowiedzią na przeszkody związane z dostępnością pomocy psychologicznej w wielu krajach.

Co więcej, wiąże się z niższymi kosztami dla pacjenta przy zachowaniu wysokiej jakości leczenia. Dostępne badania naukowe dowodzą, że:

  • dostarczanie wiedzy za pośrednictwem internetu może być tak samo skuteczne, jak przy użyciu tradycyjnych metod, a gdy informacje dotyczą rozwoju osobistego – nawet bardziej skuteczne (Sitzmann i in., 2013)
  • psychologiczne interwencje internetowe są tańsze niż tradycyjne metody leczenia – zarówno pod względem finansowym, jak i czasowym (Tate i Zabinski, 2004);
  • terapia internetowa jest równie skuteczna jak tradycyjna, ale jest od niej mniej kosztowna dla pacjenta i bardziej opłacalna dla systemu zdrowotnego, a także pozwala oszczędzić czas terapeucie (Kaltenthaler i in., 2006; Smit i in., 2011)