Skąd to napięcie?

Kiedy przeżywasz silny stres a dodatkowo masz poczucie, że nie radzisz sobie z sytuacją, układ współczulny jest nadmiernie aktywny a Ty stajesz się  jeszcze bardziej wrażliwy/a na stresujące wydarzenia.

Jak się go pozbyć?

Relaksacja

Jest wiele sposobów radzenia sobie z nadmiernym napięciem emocjonalnym, fizycznym i psychicznym.

Możesz przyglądać się swoim myślom i obserwować zniekształcenia jakie pojawiają się w Twojej głowie. Jeśli zbyt często wpadasz w pułapkę myśli, możesz nauczyć się sposobów dystansowania od nich…ale głowa, to nie wszystko, warto też pracować bezpośrednio z ciałem.

AUTONOMICZY UKŁAD NERWOWY

współczulny układ nerwowy, układ nerwowy sympatyczny, u kręgowców jedna z 2 części autonomicznego układu nerwowego regulującego funkcje narządów w znacznej mierze niezależnie od woli; pobudzany jest szczególnie w sytuacjach stresowych, przy napięciu emocjonalnym; mobilizuje organizm do aktywności, ucieczki lub walki, nasila uwalnianie adrenaliny z nadnerczy, pobudza akcję serca, zwęża część naczyń krwionośnych, co wywołuje wzrost ciśnienia krwi, rozszerza drogi oddechowe, hamuje czynności przewodu pokarmowego przywspółczulny układ nerwowy,

parasympatyczny układ nerwowy, jedna z części autonomicznego układu nerwowego; unerwia narządy wewnętrzne, m.in. hamuje akcję serca, pobudza wydzielanie gruczołów trawiennych.

źródło: encyklopedia.pwn.pl

Techniki relaksacyjne

Innym sposobem uwolnienia się od napięcia jest praca z ciałem za pomocą technik relaksacyjnych. Dzięki systematycznej pracy „przeprogramujesz” swój organizm ze stanu napięcia, pobudzenia, czujności na stan spokoju, wyciszenia i obecności.

Ważne jest to, żebyś ćwiczenia powtarzał/a systematycznie (np.: codziennie przez 20 minut o stałej porze), bo tylko wtedy Twój organizm nauczy się być w stanie relaksacji i w ten sposób zwiększy się aktywność układu przywspółczulnego, a Tobie będzie o wiele łatwiej być bardziej zrelaksowanym na co dzień. Początki mogą być trudne, niektóre osoby odczuwają niepokój lub „czują się głupio” na początku ćwiczeń. Początkowe trudności nie powinny Cię zniechęcać, może to oznaczać, że jeszcze nie znalazłeś/łaś swojej techniki, metody relaksacji. Różnimy się jeśli chodzi o preferencje, jedni wolą relaksować się z nagraniem i lektorem, inni lubią kiedy towarzyszy im muzyka lub dźwięki natury a jeszcze inni wolą relaks w zupełnej ciszy. Szukaj swojej metody relaksacji nie poddawaj się po pierwszych niepowodzeniach. Ważne jest, żebyś nie stosował/a relaksacji w stanach wysokiego napięcia np.: w trakcie ataku paniki, bo stanie się ona „zachowaniem zabezpieczającym” i nie doświadczysz tego, że lęk w sposób naturalny opada. Prawdopodobnie również wcale się nie zrelaksujesz.

Czy to pomaga?

Techniki relaksacji mają bardzo długą tradycję, ich skuteczność została   potwierdzona w wielu badaniach naukowych.

Skąd czerpać pomysły?

Jest bardzo wiele technik relaksacji m.in.: progresywna relaksacja mięśni Jacobsona, relaksacja oddechowa, oddech przeponowy. Wiele nagrań do ćwiczeń relaksacji terapeuci udostępniają na portalach takich jak soundcloud.com czy youtube.pl

Moje nagrania relaksacji są dostępne tutaj: